منو محیط زیست | تعریف محیط زیست - اخبار محیط زیست

محیط زیست و اخبار محیط زیست را اینجا بخوانید

منو محیط زیست | تعریف محیط زیست - اخبار محیط زیست

محیط زیست و اخبار محیط زیست را اینجا بخوانید

محیط زیست ,تعریف محیط زیست,مقاله محیط زیست

طبقه بندی موضوعی

۱۰ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - ایسنا نوشت: مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که انباشتن پسماندهای بیمارستانی و صنعتی و همچنین خانگی در معابر عمومی ممنوع است.

نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به ماده ای از لایحه هوای پاک مصوب کردند که انباشتن پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابرعمومی و فضای باز خارج از مکان‌های تعیین شده توسط شهرداری‌ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزندان بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است.

همچنین متخلف حسب مورد به پرداخت جزای درجه ۶ مجازات اسلامی بر حسب موضوع محکوم می‌شود.

 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - ایسنا نوشت: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی از افزایش سظح تراز دریاچه ارومیه در پی بارندگی‌های اخیر خبر داد.

فرهاد سرخوش با بیان این‌که تراز در یاچه ارومیه از زمان تثبیت حدود 72 سانتی‌متر افزایش داشته است، گفت: هم‌اکنون تراز دریاچه به 1270/80 رسیده است که سهم بهار امسال تا امروز 4 سانتی‌متر بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که 90 درصد بارندگی‌ها در جنوب استان اتفاق افتاده است پیش‌بینی می‌شود طی دو روز آینده حدود 8 تا 9 سانتی‌متر افزایش تراز داشته باشیم.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: طبق اعلام شرکت آب منطقه‌ای حدود 610 متر مکعب در هر ثانیه وارد دریاچه می‌شود هم‌چنین حجم کل آب وارد شده از حوضه آبریز شرقی و غربی 120 میلیون متر مکعب بوده است که امید است با افزایش بارندگی‌ها این میزان تا 150 میلیون متر مکعب افزایش یابد.

 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ادامه بررسی لایحه هوای پاک در مجلس، تصمیمات جدید مجلس را برای کاهش آلودگی هوا مهم و موثر ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست؛ سید محمد مجابی با اشاره به تصویب 10 ماده دیگر از لایحه هوای پاک در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نفت مکلف شد حداکثر سه سال پس از لازم الاجرا شدن قانون هوای پاک، سوخت تولیدی کشور از جمله بنزین، نفت سفید و نفت کوره را مطابق استانداردهای ملی عرضه کند و ز محیط زیست مکلف شد از فعالیت پالایشگاه‌های فاقد سوخت استاندارد جلوگیری به عمل آورد.

 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - مدیر دفتربرنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از افزایش تراز دریاچه ارومیه بعد از سیل‌های اخیر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در طول چند روز گذشته بارندگی شدید در شمال غربی کشور منجر به آمدن سیل‌های شدیدی شد و ده‌ها نفر جان خود را از دست دادند ولی از سویی با توجه شرایط کم آبی و خشکسالی در ایران این باران‌ و سیل‌ها می توانند به نوعی مفید هم باشند.

 سیل های روزهای گذشته هم برای منابع آبی کشور مفید بودند؛ درست مانند اتفاقی که در استان های فارس و سیستان  بلوچستان پس از سیل یک ماه گذشته رخ داد، سیل‌های آذربایجان شرقی و غربی هم ظاهرا کمک‌حال مسیر احیای دریاچه ارومیه بوده است. 

 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - «توریسم» نوشت: همه‌ ما تصاویر زیبایی از جاذبه‌ های گردشگری و طبیعی کشورهای دنیا را مشاهده کرده‌ ایم و با دیدن آن‌ها شوق سفر در ما زنده شده است.

مناطقی نظیر سرزمین سیبری، جنگل‌های بکر استوایی، طبیعت زیبا و مخوف ماداگاسکار و... اگر به دنبال هیجان و ماجراجویی هستید و دوست دارید زیباترین مناظر دنیارا ببیند تورهای طبیعت گردی خارجی با راهنماهای فارسی زبان بهترین گزینه برای سفر به چنین مناطقی است. درادامه نرخ تورهای طبیعتگردی خارجی را پیش چشمتان می گذاریم.

تور قطار سیبری

تاریخ اجرای تور:15 تیر ماه96 (15 شب و 16 روز)
قیمت: 5670 دلار + هزینه بلیت هواپیما+ هزینه ویزا
منطقه سفر: روسیه، مغولستان و چین
اقامت: اقامت در هتل و قطار
خدمات تور: قطار اختصاصی از مسکو تا مرز چین وپکن، تمامی وعده های غذایی، اقامت در هتل و قطار در کابین 4 نفره، پرداخت ورودیه ها، راهنمای مجرب انگلیسی زبان، پزشک همراه گروه در قطار.
 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - عصر امروز مراسم افتتاحیه مرکز مشترک آب ایران و استرالیا دانشگاه شریف با حضور دکتر مسعود تجریشی، مدیردفتربرنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، دکتر فتوحی رییس دانشگاه شریف و تیم دانشگاه ملبورن در دانشگاه شریف برگزار شد.

به گزارش خبرگزارى خبرآنلاین، مسعود تجریشى در این نشست گفت: ساخت این مرکز بعد از توافقى که بین آقاى چیت‌چیان و وزیر تجارت استرالیا شکل گرفت شروع شد و می‌شود گفت اینجا مرکز مشترک آب ایران و استرالیاست.

او در رابطه با همکارى دانشگاه شریف و ملبورن عنوان کرد: دانشگاه شریف با ٤ دانشگاه امیر کبیر، تهران، شهید بهشتی و علوم بزشکى تهران توافقنامه‌اى دارند که کارهای مشترکی را انجام دهند، پس از دو جلسه با این دانشگاه‌ها قرار شد که دانشگاه‌هاى شریف و ملبورن در مورد آب همکاری‌هاى مشترکشان را در مورد آب شروع کنند.

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: قرار است دریاچه ارومیه اولین پروژه‌اى باشد که مبنای همکارى مشترک ایران و استرالیا است. قدم اول در این حوزه دریاچه ارومیه است و قرار است بعد از آن همکارى‌ها به حوزه‌هاى دیگر مربوط به آب هم گسترش پیدا کند.

تجریشی همچنین ادامه داد: برای فعال کردن این پروژه‌ها، نمایندگانی از ایران به استرالیا رفتند تا از تجربیات انها استفاده کنند و به ما گفتند بهترین کشور برای بهبود آب و کاهش مصرف استرالیاست.

او در رابطه با اهمیت مسئله آب براى استرالیا گفت: موضوع آب برای رییس جمهور استرالیا بسیار مهم است و از سویى آنها هم مى‌خواستند با ایران که نشان داده در حوزه دانشى قوى است، همکارى کنند. خود اقای سفیر استرالیا در این مراسم شرکت و ابراز امیدواری کرد که همکارى‌ها شکل بکیرد.

رییس ستاد دریاچه ارومیه در رابطه با اهداف مرکز مشترک آب ایران و استرالیا بیان کرد: قرار است این دو دانشگاه مشکلات جامعه را حل کنند، برنامه این مرکز هم تحقیقات است و هم تبادل استاد و قرار است مرکز مشترک آب یک کانال بین ایران و استرالیا باشد.

 • ۰
 • ۰


جامعه > محیط زیست - معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست با دعوت از مسئولان و اعضای کابینه، از آنها خواست همراه مردم در روز زمین به طبیعت رفته و آن را از انواع زباله پاکسازی کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، در آستانه نزدیک شدن به روز زمین، از مردم، مسئولان و بویژه اعضای کابینه خواست به پاکسازی طبیعت در این روز اقدام کنند. 

سال‌هاست 22 آوریل همزمان با سه اردیبهشت، در کشورهای مختلف به عنوان روز زمین جشن گرفته‌ می‌شود در بسیاری از نقاط، تمام هفته را به فعالیت‌های محیط زیستی اختصاص می‌دهند. 

فعالان محیط زیست در ایران هم در این روز بیکار نمی‌نشینند و تلاش می‌کنند کمی از بی‌مهری‌هایی که در طول سال به زمین می‌شود را جبران کنند، در کنار فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، معصومه ابتکار هم این دعوت را از مسئولان به عمل آورده که در تمام سال و در روز زمین به صورت نمادین، حواسشان بیشتر به طبیعت باشد. 

معصومه ابتکار، در سال 2006 از برندگان ویژه جایزه محیط زیست سازمان ملل به نام «قهرمان زمین» شد که از مهمترین جوایز بین‌المللی محیط زیست است.
http://www.khabaronline.ir/(X(1)S(ekpjaltcethmvymgporxw1qs))/detail/656585/society/environment
 • admin bartar
 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - فرمانده یگان حفاظت محیط  زیست استان تهران ضمن درخواست از شهروندان برای گزارش تخلفات، از دستگیری یک متخلف حیات وحش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از سایت محیط زیست استان تهران، نقی میرزاکریمی با اعلام این خبر گفت: فرد متخلفی که دم یک قلاده روباه را در فضای مجازی جهت فروش به قیمت ۴میلیون ریال با درج شماره تلفن، آگهی کرده بود توسط محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست استان تهران دستگیر شد.

 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - شرق نوشت: وقوع سیل ویرانگر و کشنده در استان‌های شمال غربی کشور از اردبیل و آذربایجان شرقی تا کردستان در هفته گذشته تبعات و تلفات بسیاری بر جای گذاشت.

پیش از شروع سال جدید و در آخرین ماه‌های زمستان گذشته هم دست‌کم دو مورد سیل بسیار شدید در جنوب‌شرقی کشور در استان سیستان‌وبلوچستان و همچنین در جنوب یعنی استان‌های بوشهر، هرمزگان و جنوب استان فارس به راه افتاد که خسارت‌های فراوانی از خود بر جای گذاشت. اقلیم و جغرافیای ایران اگرچه با سیل بیگانه نیست و همه‌ساله بارها شاهد این پدیده خشمگین طبیعی بوده؛ اما آمارهای سازمان هواشناسی کشور نشان می‌دهد در ٢٠ سال اخیر تعداد و همچنین حجم وقوع سیل‌های ویرانگر در ایران همیشه در حال افزایش بوده است.

در‌این‌میان پرسش‌هایی به میان می‌آید که علت وقوع این سیل‌ها و تلفات و تبعات فراوان آن ناشی از چیست و چه راهکاری می‌توان و باید در برابر آن به کار بست؟ آیا امکان مقابله و پیشگیری یا حداقل کاستن از خسارت‌های مالی و جانی مردم و همچنین واردآمدن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به طبیعت در برابر این سیل‌ها وجود دارد. در این گزارش همین پرسش‌ها را با دو استاد دانشگاه و صاحب‌نظر و متخصص مرتبط با موضوع در میان گذاشتیم؛ دکتر غلامرضا براتی، دانشیار جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی با گرایش اقلیم‌شناسی و دکتر شهریار خالدی، استاد آب و هواشناسی دانشگاه شهید بهشتی، در‌این‌باره توضیحاتی داده‌اند که شرح نظرات آنان در ادامه آمده است:

 • ۰
 • ۰

جامعه > محیط زیست - انجمن مهندسان عمران آمریکا کاوه مدنی، استاد ایرانی مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن را به عنوان یکی از پنج برنده جایزه تحقیقاتی هوبر در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE) دارای بیش از ۱۵۰ هزار عضو از ۱۷۷ کشور دنیاست و با بیش از ۱۶۰ سال قدمت، قدیمی‌ترین انجمن مهندسی ایالات متحده محسوب می‌شود. از سال ۱۹۴۹ تاکنون، این انجمن سالانه سه تا پنج نفر را برای دریافت جایزه تحقیقاتی والتر هوبر انتخاب می‌کند. این جایزه که باارزش‌ترین جایزه برای محققین نسبتا با سابقه (mid-career) محسوب می‌شود به کسانی داده می‌شود که به موفقیت قابل توجهی در تحقیقات خود در زمینه‌های مختلف مهندسی عمران دست یافته باشند.